Obiekt położony jest w dolinie górskiego potoku
niedaleko wielu atrakcji turystycznych, oraz
szlaków rowerowych i pieszych.
Bardzo popularny wśród turystów szczyt w Beskidzie Małym, górujący nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wody, który jest częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, wybudowanej we wnętrzu góry. Niebywałą atrakcją jest możliwości zwiedzania jedynej takiej w Polsce elektrowni o mocy 500 MW. Żar słynie także z”paranormalnego zjawiska” odwrotnej grawitacji. Złudzenie optyczne powoduje, że ma się wrażenie, że samochody same wjeżdżają na górę.
U podnóża Góry “Żar” działa Górska Szkoła Szybowcowa, będąca jednym z głównych w Polsce ośrodków szkolenia szybowcowego. Można tu podziwiać paralotniarzy wznoszących się w powietrze i latających wśród gór lub samemu skorzystać ze szkolenia, by w niepowtarzalny sposób móc podziwiać piękne widoki Beskidu Małego. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z szybownictwem. Lotnisko czynne jest od maja do końca sierpnia, a loty odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu.
Ogromną atrakcją stanowią dwa jeziora: Międzybrodzkie powstałe w 1937 roku oraz Żywieckie z 1966 roku. Stanowią nie lada gratkę dla miłośników sportów wodnych, kąpieli czy wędkarzy. Brzegi jezior są świetnie zagospodarowane. Istnieją tu widokowe, górskie trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz plaże z placami zabaw i kąpieliskami. Na brzegach czynne są wypożyczalnie sprzętu: kajaków i rowerków wodnych. To idealne miejsce na rodzinną rekreację.
Niebywałą atrakcję stanowi całoroczna kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego na Górę Żar. W lecie służy turystom oraz paralotniarzom i szybownikom, a w zimie narciarzom i snowbordzistom. Jest szybka i pojemna – przewozi 1200 osób na godzinę. Przy górnej stacji kolejki wypożyczyć można terenowe hulajnogi Monsterroller, poskakać na dmuchańcach i zjechać w dół torem saneczkowym, przy dolnej – świetnie spędzić czas korzystając z pontonowych zjeżdżalni.
Wybudowany na szczycie Góry Żar całoroczny tor saneczkowy o długości prawie 500 metrów to doskonała atrakcja dla całej rodziny. Czas zjazdu wynosi około 2 minut. Z toru mogą korzystać dzieci zjeżdżając wraz z osobą dorosłą dwuosobowymi sankami. W pełni profesjonalny tor posiada różne kąty nachylenia i liczne zakręty, dzięki czemu dostarcza wielu pozytywnych emocji i sporą dawkę adrenaliny. Prędkość zjazdu można regulować poprzez hamulce znajdujące się przy każdym wagoniku.
Park linowy Trollandia położony jest u podnóża Góry Żar, obok dolnej stacji kolejki PKL. To doskonałe miejsce aktywnej rekreacji dla dzieci i dorosłych, pośród zieleni lasu i czystego górskiego powietrza. Do dyspozycji odwiedzających jest 5 tras: 2 trasy niskie (przeszkody na wys. od 5 do 8m.), 2 trasa wysokie (przeszkody na wys. od 5 do 20m), trasa zjazdowa (5 długich zjazdów tyrolskich rozmieszczonych pomiędzy drzewami) oraz mini park dostępny dla dzieci od 3 roku życia.
Spragnionych adrenaliny miłośników rowerów górskich z pewnością zachwyci możliwość skorzystania z tras downhillowych Góry Żar. Do dyspozycji oddano 3 trasy: Trasa Easy Line o długości 3.8km, Trasa Air Line o długości 2,3km oraz najtrudniejszą trasę: Trasa Downhill o długości 2km. Wszystkie trasy są na bieżąco poprawiane i modyfikowane tak, żeby dorównać możliwościom sprzętu i wyobraźni bikerów.
Zimą na Żarze szaleją zarówno narciarze, jak i snowboardziści. Stok narciarski Góra Żar dysponuje trasą narciarską o długości 1600m i jest jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. Trasa posiada urozmaicony charakter – łagodny początek i strome zakończenie. W razie potrzeby stok jest sztucznie naśnieżany. Znajduje się tu również trasa łatwa o długości 300m oraz funkcjonuje przedszkole narciarskie.
Największy w Polsce rodzinny park rozrywki w Zatorze to idealne miejsce na fantastyczne spędzenie całego dnia! Czeka tu ponad 75 różnego rodzaju atrakcji, 4 sceny widowiskowe, na których odbywają się pokazy i animacje oraz 50 punktów gastronomicznych. Park podzielony jest na 6 stref tematycznych: Bajkolandia (świat bajek), Strefa familijna, Strefa ekstremalna (m.in. Hyperion – drugi najwyższy i drugi najszybszy roller coaster w Europie), Smoczy Gród (średniowieczny świat magii i smoków, Zadra – najwyższy na świecie hybrydowy roller coaster), Water Park (tropikalna wyspa) oraz Aqualantis (starożytny Atlantis).
Jazda w siodle to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu oraz możliwość obcowania z żywymi zwierzętami. Liczne stadniny koni zlokalizowane w pobliżu Kurortu prowadzą naukę jazdy konnej, spacery konne w terenie, rajdy konne, rehabilitację korekcyjną wad postawy, a w zimie kuligi. Beskid Mały to doskonałe miejsce, by rozpocząć przygodę z jeździectwem. Poza sporą dawką przyjemności, pozwala zarówno początkującym jak i doświadczonym, małym jak i dużym jeźdźcom rozwijać się psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.
Kopalnia soli kamiennej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje 9 poziomów, 245 km korytarzy, a maksymalna głębokość wynosi 327 m. Do dyspozycji zwiedzających są dwie trasy: Trasa Turystyczna (3h zwiedzania, 3,5 km dystans, tu zobaczysz: solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory, niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi, dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli), Trasa Górnicza (3h zwiedzania, 1,9 km długości, to spacer wewnątrz podziemnego, solnego labiryntu, eksploracja tajemniczych komór, wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis, poszukiwanie soli oraz badanie stężenia metanu).
Inwałd Park to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi. Kompleks położony w Inwałdzie w województwie małopolskim, składa się z 4 różnych parków tematycznych: Park Miniatur „Świat Marzeń” (Park Miniatur, Warownia, Lunapark, Zielony Labirynt, Ogrody Parku Miniatur, Kraina Ruchomych Smoków), Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia, Mini Zoo Kucyk oraz Ogród Jana Pawła II. Na terenie każdego z parków zlokalizowanych kilka punktów gastronomicznych oraz parkingi.
Zamek, którego historia sięga połowy XV wieku był własnością najwybitniejszych rodów. Należał do Komorowskich, Wazów, Wielopolskich i Habsburgów. Od 2005 roku jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można m.in. ekspozycję etnograficzną, stanowiącą uzupełnienie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Na parterze pałacu, jak również w jego najbliższym otoczeniu – żywieckim parku utworzono park z 23 miniaturami (obiekty sakralne, dwory, leśniczówki).